Fekete István
Vissza a referenciákhoz Vissza a referenciákhoz

Egy IV. Vilmos korabeli kanapé átalakulása

Kategória
Hagyományos kárpitozás
Ország
Magyarország

IV. Vilmos brit király rövid uralkodásának korszaka (1830-1837) néhány nagyon fontos változást hozott magával.

Korlátozták a gyermekmunkát, számos a szegénység megszüntetését célzó intézkedés született és (bár kezdetben ő maga egyáltalán nem támogatta) eltörölték a rabszolgaságot majdnem valamennyi brit gyarmaton.

Ezt nem pusztán csak érdekességből jegyzem meg, hanem azért is, mert Viktória királynő elődjeként a történelem hajlamos kevesebb jelentőséget tulajdonítani e pár évnek, mint amennyit egyébként fentiekben jelzett eseménydús volta miatt megérdemelne. Az őt követő viktoriánus korszak eklektikusságát megelőzve a legtöbb ebből a korból származó bútor kabrió-lábakkal (kabriolet) készült, amelyek kifelé ívelt térdekre hasonlítottak. Szintén a kor jellemző díszítése volt a nehéz sárgaréz szerelvények, az oroszlánmancs formájú lábak és a csavart kötélhez hasonlító faragott háttámla.

Az oroszlán mancstól eltekintve az alábbi bútor ennek ékes példája, felújítás előtti állapotában is van benne valami megfoghatatlan fenséges elegancia. A bútort lebontottuk és a benne lévő tollat, afrikot és vattát kicseréltük, lenhevedert kapott és természetesen nem maradt el a politúrozás sem. A megrendelő által végtelenül jó ízléssel választott kárpit díszíti.

Csodás élmény egy ilyen bútoron dolgozni, annyira jó lenne tudni, hogy kik voltak az eredeti tulajdonosai, hol készült, milyen kárpittal borították először és még lenne vagy ezer kérdésem, de sajnos nincs, aki tudná erre a választ. Így megelégszem azzal, hogy most viszont olyan gyűjtői kezekbe kerül majd, ahol biztosan megbecsülik.

Kezdődhet a közös munka?
Referenciák